Witaj!


Wystawy

20.08.2014
Wystawa - Zofia Kawalec-Łuszczewska Plakaty

Zofia Kawalec-Łuszczewska jest absolwentką Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie. Praktykowała w Teatrze Lalek "Groteska" w Krakowie. Dyplom z zabawkarstwa otrzymała w 1963 roku. Studiowała w PWSSP w Poznaniu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w latach 1963-1969 (pracownia plakatu Waldemara Świerzego, drzeworytu Zbigniewa Lutomskiego, malarstwa prof. Stanisława Tesseyre’a). Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1969 r.
W latach 1970-1976 mieszkała i pracowała w Złotowie. W 1970 zostaje członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1976 mieszka w Pile, realizuje się w wolnym zawodzie: malarstwo,  rysunek, grafika użytkowa. Projektuje katalogi, foldery, znaki towarowe, plakaty i zdjęcia reklamowe. Aranżuje plany zdjęciowe przy fotografowaniu mebli, kreuje reklamowe wizerunki produktów spożywczych i przemysłowych dla producentów różnych branży.
    Z dumą możemy odnotować fakt, że wystawa zorganizowana przez TDK była pierwszą indywidualną wystawą plakatu Zofii Kawalec Łuszczewskiej. Na wystawie pokazano plakaty reklamowe, zapowiadające wystawy innych artystów malarzy, fotografików, grafików. Wydawać by się mogło, że to "jedynie" plakat reklamowy, afisz zaledwie. Jednak od razu rzuca się w oczy charakterystyczny styl artystki, powściągliwy, nieingerujący w prace danego autora przywołaną na plakacie. Dzięki doskonale dobranej barwie, akcentom kolorystycznym i graficznym "cytat" z  zapowiadanego artysty zyskuje nowe życie na nowej płaszczyźnie, a jednocześnie całość doskonale spełnia swą misję i przyciąga wzrok przechodnia. To wielka umiejętność być w tle a mimo to zaznaczyć swą obecność tak zdecydowanie. To potrafią ci najlepsi.  I mimo, że artystka nie traktuje plakatu szczególnie wyjątkowo, w swej twórczości bowiem skupia się na fotografii, a o plakatach przez siebie zaprojektowanych mówi z dystansem - afisze - to i tak zwiedzającym przyszło obcować dzięki niej ze wspaniałą sztuką jaką jest plakat właśnie. Większość przedstawionych prac pochodziła ze zbiorów Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Wystawę otwarto 10 kwietnia o godzinie 17.00. Wystawę oglądać było można do końca miesiąca.




Wróć

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.

Trzcianecki Dom Kultury
ul. Broniewskiego 7
64-980 Trzcianka
Tel/Fax: 67 216-20-16
Internet: www.tdk.trzcianka.com.pl
E-Mail: tdk@trzcianka.com.pl
Odwiedziło nas łącznie 342
unikatowych użytkowników