Witaj!


Rękodzieła użytkowe i artystyczne
Grupa istnieje już od 20 lat. Od początku prowadzi ją Maria Król.
Grupa kultywuje stare wzory hafciarskie nawiązujące do tradycji sztuki ludowej. Wszechstronność i różnorodność technik to znak firmowy zespołu. Szydełkowanie cieszące się kiedyś wielką popularnością przeżywa ostatnio swój renesans.
Ten rodzaj robótek daje możliwość tworzenia nieograniczonej ilości wzorów i form, nie wymaga przy tym wielkich nakładów finansowych. Szydełkowy obrus czy firanka wnosi do naszych wnętrz element przytulności. Mniejsze formy np. wstawki, znakomicie można wykorzystać do zdobienia odzieży, pościeli, ręczników.
Hafciarstwo należy do najdawniejszych działów przemysłu artystycznego. Wiadomości o hafcie sięgają starożytności – w Egipcie stosowano ozdoby techniki haftu krzyżykowego i łańcuszkowego, Babilon słynie z najwspanialszych złotych haftów. Sztuka haftu kwitła w starożytnym Rzymie i Bizancjum. Jest wiele rodzajów haftów, a w każdym rodzaju występują różne ściegi i ich zestawienia tworząc bogate ornamenty zdobnicze.
Stosując stopniowanie trudności wykonania haftów, rozróżniamy : haft ściegowy, haft krzyżykowy, haft richelieu, haft płaski i ażurowy, mereżki. To tylko kilka technik haftu i ich ogromnej różnorodności. Posiadamy wiele wzorów i same projektujemy wiele nowych kompozycji. Bierzemy udział w wystawach i konkursach. Nasze prace mogą być wykorzystywane do dekoracji wnętrz i realizacji strojów unikatowych.

Zajęcia prowadzone są w czwartki od godziny 17.00.

ZAPRASZAMY - Maria Król


Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.

Trzcianecki Dom Kultury
ul. Broniewskiego 7
64-980 Trzcianka
Tel/Fax: 67 216-20-16
Internet: www.tdk.trzcianka.com.pl
E-Mail: tdk@trzcianka.com.pl
Odwiedziło nas łącznie 341
unikatowych użytkowników