Witaj!





















Archiwum aktualności

13.06.2019
O szpiku!

 

XVI "Wampiriada" tuż tuż a my z wielką satysfakcją informujemy Państwa o możliwości innego sposobu ratowania ludzkiego życia – oddania szpiku.
Całe przedsięwzięcie będzie przeprowadzone w trakcie tradycyjnego poboru krwi w sobotę 6 lipca 2019 roku. Jednak uwaga – to nie jest tak, że każdy krwiodawca musi zgodzić się na badanie krwi w celu badań w kierunku oddania szpiku. Z drugiej strony nie każdy dawca szpiku będzie musiał oddać krew.
Jednak wszystko po kolei. Garść informacji i odpowiedzi na często zadawane pytania:
Jak pobiera się szpik ?
Komórki krwiotwórcze i szpik pobiera się w specjalistycznej klinice. Istnieją dwie metody pobierania komórek krwiotwórczych: z krwi obwodowej metodą aferezy przy użyciu urządzenia o nazwie separator (stosowana częściej – 8 na 10 pobrań) lub ze szpiku w znieczuleniu ogólnym poprzez nakłucie talerzy biodrowych.
Kto może zostać dawcą ?
Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 45 lat
Kto nie może zarejestrować się jako dawca szpiku ?
- osoby w wieku poniżej 18 roku życia oraz powyżej 45 r.ż.
- ci, którzy ważą mniej niż 50kg lub mają duża nadwagę (BMI powyżej 40)
- z poważnymi chorobami przewlekłymi tj.: choroby układu krążenia takie jak: nieskorygowane wady serca, niewydolność krążenia, niewyrównane nadciśnienie, choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń), hemofilia i inne choroby krwi, padaczka i inne choroby neurologiczne, poważne choroby nerek i układu moczowego (epizod zakażenia układu moczowego w przeszłości nie wyklucza z oddawania szpiku), cukrzyca, choroby tropikalne,w przypadku malarii i gruźlicy o kwalifikacji decyduje lekarz po zebraniu szczegółowego wywiadu, sarkoidoza, choroba Creutzfelda-Jacoba u dawcy lub w rodzinie, choroba nowotworowa, choroby wirusowe: wirusowe zapalenie wątroby oraz zakażenie HIV i choroba AIDS, stan po przeszczepach organów,
osoby uzależnione od leków, alkoholu, narkotyków i innych substancji (palenie papierosów nie wyklucza z oddawania szpiku), osoby należące do którejkolwiek z grup podwyższonego ryzyka zakażenia, często zmieniający partnerów seksualnych, osoby utrzymujące kontakty seksualne: z osobami stosującymi narkotyki dożylne, z wieloma partnerami, w celach zarobkowych, z osobami, u których testy w kierunku HIV, kiły lub żółtaczki wypadły dodatnio.
Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu kandydata na potencjalnego dawcę szpiku podejmuje lekarz na podstawie wywiadu medycznego i badania.

Czy pobranie szpiku jest bezpieczne ?
Oddanie szpiku dla zdrowego dawcy nie wiąże się praktycznie z żadnym poważniejszym ryzykiem.
W przypadku pobrania komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej metodą aferezy (obecnie jest to metoda dominująca, wg danych z roku 2011 – 78,5% pobrań w Polsce wśród dawców niespokrewnionych) głównym ryzykiem jest pęknięcie żyły, do której wkłuta jest igła i powstanie siniaka. Bezpośrednio po zabiegu dawca może wrócić do domu i podjąć normalną aktywność.
W przypadku pobierania szpiku z talerza kości biodrowej – metoda stosowana zdecydowanie rzadziej – możliwe powikłania związane są ze znieczuleniem ogólnym i są to najczęściej ból gardła, chrypka, nudności, senność utrzymująca się kilka godzin po zabiegu. 
Po pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej dawca zostaje w szpitalu do następnego dnia po zabiegu.
Jak zostać dawcą szpiku ?
Procedura zarejestrowania się jako dawca szpiku trwa około 30-40 minut.
Należy zgłosić się w dniu 6 lipca 2019 roku  do Trzcianeckiego Domu Kultury (od godz. 10:00 do 14:00). Podczas rejestracji należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). Przed zgłoszeniem można zjeść śniadanie i wypić co najmniej jedną szklankę płynu (herbata, kawa, woda lub sok). Po zarejestrowaniu i wypełnieniu kwestionariusza i deklaracji woli- (kwestionariusz powinien być wypełniony w dniu, w którym dawca się zgłasza) kandydat na dawcę kierowany jest na badanie lekarskie, aby upewnić się, że zgłaszająca się osoba może być dawcą szpiku.
Następnie pobrane zostają dwie próbki (12 ml) krwi żylnej do badań antygenów HLA:
z krwi z jednej probówki wykonane zostanie w specjalistycznym laboratorium badanie antygenów zgodności tkankowej druga probówka zostaje zamrożona i będzie przechowywana jako próbka archiwizacyjna.
Wyniki badań wraz z danymi dawców umieszczane są w polskim Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, a następnie udostępniane całemu światu poprzez zgłoszenie do światowego rejestru Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) Po podjęciu decyzji o przeszczepie ośrodek w którym przebywa pacjent przeszukuje całą bazę dawców na świecie – obecnie jest to nieco ponad 20 milionów dawców.
Dawcą szpiku można być do ukończenia 55 roku życia. Młodzi ludzie, którzy zgłaszają się do bazy potencjalnych dawców szpiku, będą w niej zarejestrowani przez wiele lat. Aby chęć pomocy nie poszła na marne, bardzo prosimy o aktualizowanie swoich danych kontaktowych – adresów, telefonów, adresów mailowych. Mając aktualne dane będziemy w stanie szybciej się z Państwem kontaktować i pomóc choremu czekającemu na przeszczep. A w tak poważnych sytuacjach czas naprawdę ma znaczenie!
Więcej szczegółowych informacji znaleźć można tu:
http://www.rckik.poznan.pl/dlaczego-potrzebni-sa-nowi-dawcy
 




Wróć

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.

Trzcianecki Dom Kultury
ul. Broniewskiego 7
64-980 Trzcianka
Tel/Fax: 67 216-20-16
Internet: www.tdk.trzcianka.com.pl
E-Mail: tdk@trzcianka.com.pl
Odwiedziło nas łącznie 342
unikatowych użytkowników